Bursa Gezi Rehberi

Bursa Gezilecek Yerler

Zengin tarihe ve gezilecek birçok yere sahip Bursa ile ilgili hazırladığımız “Bursa gezilecek yerler” rehberimize göz atabilirsiniz.

Atatürk Müzesi

Bursa Atatürk Müzesi

Atatürk’ün kaldığı Çelik Palas oteli, Çekirge caddesi üzerinde bulunmaktadır. Otelin yanında bulunan müzede Atatürk’ün kaldığı zamanlarda kullandığı eşyalar ve fotoğrafları sergilenmektedir.

Osmanlı Evi Müzesi

Bursa Osmanlı Evi Müzesi

Osmanlı Evi Müzesi ahşap bir binadır. 17. yüzyıl süslemelerinin karakteristik özellikleri gösterir. Muradiye semtinde, II.Murat Külliyesi’nin karşısındadır.

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

1414-1424 yıllarında Mimar Hacı İvaz tarafından yaptırılmıştır. Yeşil Medrese Bursa merkezde Külliyesi ile birlikte bulunmaktadır.

Arkeoloji Müzesi

İsa’dan Önce 3000 Yılında, Bizans döneminin sonlarında kullanılan eserler sergilenmektedir. Kültür parkta bulunan müzede Bithynia ve Mysia bölgelerinde bulunan eserlerde sergilenmektedir.

Ulu Camii

Bursa Ulu Camii

1396, 1400 yılları arasında Sultan Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Ulu Camii’nin kuzey cephesinin köşelerine, üzeri tuğlalarla örülmüş iki minare yapılmıştır. Bu minarelerin kaidesi mermerden yapılmıştır.

Orhan Bey Camii

Osmanlı Sultanlarından Orhan Bey tarafından, 1339 yılında yaptırılmıştır.

Yıldırım Camii

1390’lı yıllar zamanında yapılan Cami’yi, Yıldırım Bayezid yaptırmıştır. Camii Bursa’da bulunmaktadır.

Muradiye (II.Murat) Camii

Camii Muradiye’de bulunmaktadır. Sultan II.Murat 1424 ile 1426 yılları arasında yaptırmıştır.

Yeşil Camii

Çelebi Sultan Mehmet tarafından, 1414, 1424 yıllarında yaptırılmıştır. Yeşil ismini süslemesinde kullanılmış olan, Firuze ve Çinilerden almıştır.

Geruş Sinagogu

Arap Şükrü sokağında bulunan sinagog, 16.yüzyılda inşa ettirilmiştir.

Türbeler

Bursa Türbeler

Bursa’da Hamzabey Türbesi, Şehzade Mustafa Türbesi, Hatuniye Türbesi, Yeşil Türbe, Cem Sultan Türbesi, Mükrime Hatun Türbesi, Emir Sultan Türbesi, Yıldırım Türbesi, Orhan Gazi Türbesi, Kara Mustafa Paşa Türbesi, Osman Gazi Türbesi, Şehzade Mahmut Türbesi bulunmaktadır.

Ulubat Gölü (Apolyont)

Bursa, İzmir anayolunun yanında Ulubat Gölü bulunmaktadır.

Uludağ

Bursa Uludağ

Günlük etkinlikler, trekking ve kampçılık yapmak isteyenler için gidilebilecek olan Uludağ, Bursa’nın 36 kilometre güneyinde yer almaktadır.

Cumalıkızık Evleri

Bursa’nın doğusunda yer alan Cumalıkızık Evleri, Osmanlı döneminin konut dokusunu günümüze kadar taşımıştır. Toplam 270 tane evden oluşur, evlerin bazılarında koruma ve restorasyon çalışmaları yapılmıştır. 180 tane evde hala oturulmaktadır.

Karaçay Deltası

Önemli bir kuş alanı olan delta, Marmara denizinin güney kıyısında bulunur.

Bayramdere Ayı Koruma Bölgesi

Dünya’daki tek ayı rehabilitasyon alanı, Bayramdere yöresinde bulunmaktadır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir