Direkli Döngel Mağaraları (DİREKLİ MAĞARASI GEZİ REHBERİ)

Direkli döngel mağaraları, görülmesi gereken mağara gezilerinden bir tanesidir. Doğa turizmi seviyorsanız, Direkli mağarası gezi rehberi yazımızı okuyabilirsiniz. Direkli döngel mağarası videosu da aşağıda sizler için ekledik.

Direkli Döngel Mağarası

Direkli döngel mağarası, doğa turizmi açısından öneminin yanında son dönemlerde yapılan kazılar neticesinde tarih gezilerinin en önemli ve gizemli yerlerinden birisidir.

Kahramanmaraş’taki Direkli (Döngel) Mağarası ile ilgili bilgiler aktaracağız. Direkli Mağarası nerededir, kazılarında bulunanlar, hangi dönem aittir, özellikleri nelerdir ve Direkli Mağarası’na nasıl ulaşılır? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Direkli Döngel Mağarası Nerededir?

Direkli Mağarası, Kayseri-Kahramanmaraş karayolunun 54.kilometresinde, Kahramanmaraş ilinin kuzeybatısında yer alan merkez ilçelerinden Döngel Köyü’nün batı kısmında bulunmaktadır.

Direkli Döngel Mağarası Hakkında Bilgiler

Bulunduğu bölgenin en önemli mağaralarından biri olan Direkli (Döngel) Mağarası, 1959 yılında yapılan kazılar neticesinde keşfedilmiştir. Burada bulunan Paleolitik Çağa ve Buzul Çağına ait çakı, hayvanlara ait çeşitli iskelet kalıntıları, delici ve kesici aletler, heykelcikler, vb. nesneler bilim dünyasını heyecanlandırmıştır. Bu bölgenin arkeolojik ve tarihi açıdan insanlığın önemli yerlerinden biri olduğunu göstermiştir.

İlginizi Çekebilir: Çanakkale Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Karstik bir arazi üzerinde doğal şekilde oluşan Direkli Mağarası, içerisinde yer alan dikitleri nedeniyle bu isimle anılmaktadır. Mağaranın Döngel Çayı’nın ilk çıkış alanın da yer alması da bu bölgede yer alan yaşam formlarının da çok çeşitli olmasını sağlamıştır.

Doğayla baş başa, kamp, izcilik, tarih gezisi, doğa sporları gibi birçok aktiviteyi yapabileceğiniz bu bölge insanlığın tarihi açısından çok önemli bir özelliğe sahiptir.

Mağara arkeolojisi açısından tüm dünyanın dikkatini çeken Direkli Mağarası, Türkiye’nin saklı cennetleri arasında değerlendirilmektedir. Dünya’nın birçok farklı ülkesinden gelen bilim adamına ev sahipliği yapan Direkli Mağarası, Kahramanmaraş’ta görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almalıdır.

Direkli Döngel Mağarası Nasıl Gidilir?

Kahramanmaraş’ta Döngel Köyü’nde bulunan Direkli Mağarası’na karayolu ile ulaşım için, Kahramanmaraş-Kayseri karayolundan Döngel Köyü’ne ulaşmak gereklidir. Kayseri’den 211 km, Ankara’dan 530 km ve Kahramanmaraş’tan yaklaşık 54 kilometre uzakta yer alan Direkli Mağarası’na hava yolu ile gelmek isteyenler için ise öncelikle Kahramanmaraş havaalanına buradan da yaklaşık 55 dakika da Direkli Mağarası’na ulaşabilirsiniz.

Gezmeniz Gereken Bir Diğer Yer: İtalya Sicilya Gezi Rehberi (MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKİYOR)

Konumu itibarı ile birçok medeniyete ve ticari yola ev sahipliği yapan bu bölge insanlık tarihi açısından oldukça önemlidir.

This article has 8 comments

 1. Ahmet Reply

  Direkli mağarası gezi rehberi makalesi gerçekten bilgi dolu olmuş. gitmeden bu bilgileri öğrenmek güzel oldu, çok teşekkürler

 2. İsmail Reply

  Direkli mağarasına bundan 4 yıl önce ailecek gitmiştik. oraya gittiğimiz gördüğümüz bilgilerin yanında sizin verdikleriniz çok daha iyiydi. gezmeyi seviyorum ve umarım tekrar Direkli Döngel Mağaraları ‘na gitmek nasip olur

 3. Ahmet Son Reply

  hiç duymamıştım taa ki sizin yazınızı görene kadar, ama bitsin pandemiler mutlaka gitmeyi düşünüyorum

 4. Mustafa Reply

  Direkli döngel mağaraları gerçekten ilginçmiş hiç duymamıştım, ya çok cahiliz ülkemiz hakkında ya da ekonomi yüzünden gezmeye umudumuz kalmamış…

 5. Pelin Şen Reply

  Direkli Döngel Mağarası ve bu bilgileri bilmiyordum. sayenizde türkiyede birçok güzel yerlerin olduğunu gördüm. emeklerinize sağlık teşekkür ederiz!

 6. İlayda Şen Reply

  Direkli Döngel Mağarası nedir nerede ilk defa duyuyorum 😀 ama güzelmiş gerçekten, ülkemizde çok nimet çok gezilecek yerler var da biz kıymet bilmeyip yurtdışına gitme derdindeyiz. önce kendi ülkemizi vatanımızı gezelim görelim tanıyalım bence

 7. Aylin Pek Reply

  Direkli döngel mağaraları hakkında bilgim yoktu taa ki bu zamana kadar. gezi rehberi ve detaylar için teşekkürler! umarım en yakın zamanda pandemi biter de ülkemizde görmediğimiz her yeri gezeriz

 8. Alda Reply

  ülkemizde direkli döngel mağaraları olduğundan haberim bile yoktu ama gitmemiz gereken yerlerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir