Ayvacık Gezi Rehberi

Ayvacık Gezi Rehberi

Ayvacık Gezi Rehberi, Eşsiz güzellikteki Ege kıyılarının kuzeyinde doğa ve tarihin içi içe geçtiği bir yer olan Ayvacık, Çanakkale’nin bir ilçesi ve Türkiye’nin en önemli turizm yerlerinden biridir. Kaz Dağları’na sırtını dayamış Edremit Körfezi, eski Rum köyü Adatepe, Assos Antik Kenti, kent surları içerisinde bulunan Behramkale ve Apollon Smintheus tapınağı ile Ayvacık, tarihin ve doğanın bir arada olduğu harika bir yerdir.

Adatepe Köyü

Efsaneleri ile ünlü Kaz Dağları’nın eteklerinde karayolundan yaklaşık 4 kilometre yukarıda zeytin ve çam ağaçları arasında saklı bir köydür Adatepe. Korsan saldırılarından korunmak için tepelere kurulan Ayvacık Adatepe köyü sahilden bakıldığında görülmemektedir.

Ayvacık Adatepe Köyü

Kaz Dağları ve Edremit Körfezi manzarasına hâkim konumdaki Adatepe, sit alanı olduğu için Türkiye’nin en iyi korunmuş köylerinden biridir. Dünya da oksijen oranı en yüksek ikinci yer kabul edilen Adatepe’de göz kirliliğine sebep olacak hiçbir şeye izin verilmemektedir.

Çoğu Rumlardan kalan evlerin büyük bir kısmı restore edilmiştir. Bir zamanların taş işçiliği köy de ilk göze çarpan özelliklerden bir tanesidir. Yüksek duvarlardan oluşan taş evler köy de nostaljik bir hava yaratmaktadır.

Zamanında zeytincilik ve hayvancılıkla uğraşılırken bugün sadece zeytincilik yapan az sayıda kişi bulunmaktadır. Adeta bir açık hava müzesine benzeyen köyün dar sokaklarında gezinirken bazı evlerin avlularında geleneksel yöntemlerle zeytinyağı yapımında kullanılan aletlere rastlayabilmektesinizdir.

Adatepe köyünün denize bakan kısmında Gargaran Tepesin’de bulunan Zeus Altarı, köyün en güzel yerlerinden ve muhteşem bir manzaraya sahiptir. Zeus Altarı, Kaz Dağları ve Edremit Körfezi’nin muhteşem manzarası ile sahip olduğu özel hikayesiyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Behramkale (Assos)

Ayvacık Behramkale Assos

Ünlü filozofların ana yurdu Behramkale diğer adıyla Assos, dünya da antik şehir kalıntıları içerisin de yaşamın devam ettiği nadir köylerden bir tanesidir. Osmanlı döneminde kurulmuş eski bir yörük köyü olan Ayvacık Behramkale, sit alanı olması sebebiyle tarihi dokusunu koruyabilmiştir. Taşla kaplı yokuşlarında yürümek biraz zor olsa da köyün 238 metrelik en yüksek noktasında bulunan Assos Antik Kenti tarihi dokularıyla ziyaretçileri mutlu etmektedir.

Assos Antik Kenti

238 metrelik yokuşun sonunda Assos Antik Kenti ve tüm etkileyiciliği ile Athena Tapınağı görülür. Milattan önce 6. Yüzyıl da kurulan Assos Antik Kenti sönmüş bir volkanik tepe üzerinde yer aldığı için yapımında işlemesi zor ama son derece dayanıklı olan andezit taşı kullanılmıştır. Bu kentte yapılan lahitler antik dünya da çok meşhurdur. Bedenin hızlı bir şekilde toprak olmasını sağladığı için insan yiyen olarak adlandırılırdı. Anadolu’nun birçok yöresine Assos’tan lahit gönderilirdi. Assos aynı zamanda filozof Aristoteles’in üç yıl yaşayarak bir felesefe okulu kurduğu yer olarakta bilinir. Batı kapısının iki yanında bulunan ve kapıyı koruyan kuleler 14 metre yükseklikte ve hala ayakta kalmayı başarabilmiştir.

Ayvacık Assos Antik Kenti

Antik kentin en yüksek noktasına kurulmuş olan Athena Tapınağı, Anadolu’daki en eski ve tek dar tapınağıdır. Milattan önce 540 yılında inşa edilen yapı adını Zeus’un kızı ve 12 Olimpos tanrısından biri olan Athena’dan alır. Ön oda ve kutsal oda bölümlerinden oluşan tapınağın etrafı bir sıra sütunla çevrilidir. Tapınaktaki ilk kazı 1838’de gerçekleştirilmiş olup bulunan mimari bloklar Fransa’daki Louvre Müzesine götürülmüştür. Bugün tapınağa baktığımızda temelleri olmaksızın hala birkaç sütunun ayakta kaldığını görebiliriz. Athena Tapınağının nasıl bir yer olduğunu gözünüzde canlandırabilmeniz için küçük bir örneği de tapınağın içinde sergilenmektedir. İnsanı dinçleştiren Ege rüzgârı, Edremit Körfezi’nin muhteşem manzarası bir yana dünyanın en güzel gün doğumları ve gün batımlarına şahitlik etmiş Athena Tapınağı ve Assos Antik Kenti, Ayvacık’ı ziyaret etmek için başlıca bir sebeptir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir