Bozcaada Gezi Rehberi- Gezilecek Yerler

Bozcaada Gezi Rehberi- Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada: Ahşap Rum evleri ve Türk evleriyle iç içe girmiş, Anadolu’nun bir köyüyle, Yunan adalarının karışımından oluşmuş bir adadır.

Bozcaada Gezi Rehberi

Limanda bulunan restoranlardan, Theodorakis ile Selahattin Pınar’ın müziği gelmektedir kulaklara. Batıda hala, Tenedos ismiyle anılmaktadır Bozcaada.

Feribotun güvertesinden Bozcaada’yı seyrederken, çok kurak bir yer olduğunu düşünebilir, ancak karaya çıkıp etrafınızı keşfetmeye başlayınca bunun öyle olmadığını anlayacaksınızdır. Adaya özel çavuş üzümü ile bu üzümden üretilen şarabın tadına doyum olmamaktadır. Türkiye’nin en iyi şekilde korunmuş olan kalesi de buradadır.

Lokantaları, göze çok hoş gelen tahta sandalyeleriyle müşterilerine lezzetli deniz ürünleri sunmaktadır. Güneşin batışını seyretmek isteyenler, Batı burnu ve Polente Fenerine gidebilirler. Balık tutmak içinde ideal bir yerdir Bozcaada. Ada sürekli rüzgârlı olmasına rağmen, koyları çok sakindir. Sulubahçe, Lodossa tuzburnu, Habbeli, Poyrazsa ve Ayazmanın suları, serin ve sakindir, denize girmek isteyenler buralardan yararlanabilmektedir.

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, Çanakkale’ye bağlıdır. Ada’da birçok küçük koy vardır. Bu koylar kumsallarla kaplıdır. Kıyı kesimi falezler nedeniyle dik vede kayalıktır.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Ada hem tarihi açıdan çok zengin hem de doğal zenginlikleri açısından. Gezip görmeniz gereken yerlerden biri olan, Bozcaada kalesi Venedikliler tarafından yapılmıştır, günümüze kadar birçok kez bakım yapılan kaleyi mutlaka görmelisiniz. 1842 yılında inşa edilen Yeni kalede gidilmesi gereken tarihi yerlerimizdendir. 17. yüzyıl eserlerinden biri olan, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Alabey Camii’yi de gezmeniz gerekir. Bozcaada, Antikçağda Tenedos adıyla anılan bir adadır.

Bozcaada Gidilecek Yerler

Adaya gidenler orayı bisikletle gezebilirler. Bir tane benzin istasyonu bulunan adada araba kiralanmamaktadır.

Kafe türü bir yer arıyorsanız Cumhuriyet Meydanında Ada Cafe ve Aydo Kafe tavsiye edilmektedir. Ada’daki en tanınmış bar, Salhane Bar’dır.  Salhane barı, iskelenin batısında bulabilirsiniz. Adanın hiçbir yerinde gürültü yapan, müziğin sesini çok açan bar bulamazsınız.

Yürüyüş yapmak isteyenler, çamlık bölgesinde bulunan yürüyüş parkurlarından yararlanabilir. Tuzburnu Plajında yüzebilirsiniz. Sakinliği seviyorsanız, bu plaj yazın bile çok sakin olur. Ayazma plajından da denize girebilmektedir.

Bozcaada Ne Yenilir-İçilir?

Bozcaada rehberimizde yeme-içme tavsiyelerimize geldi sıra. Öyle ya, gittiğiniz yerlerin kendi özgü yemeklerinden yemeyi isteyeceksiniz muhtemelen. Bakalım Bozcaada Mutfağında hangi lezzetler var?

Bozcaada

Bozcaada, Türk-Rum kültürünün etkisini sofralarında da göstermektedir. Kuzey Ege mutfağına ait tatları Bozcaada restoranlarında tadabilirsiniz. Taze deniz ürünleri, bir ada mutfağından olmazsa olmazlardan. Adaya özgü otlardan yapılan mezeler de sofralarda sıklıkla görebileceğiniz türden. Ege mutfağının baş tacı zeytinyağlı yemekleri adada bolca bulabilirsiniz.

Kahvaltı için adaya özgü otlardan yapılmış omlet tercih edebilirsiniz. Adada Domates ve Üzüm reçeli gibi adaya özgü lezzetleri de kahvaltıda deneyebilirsiniz.

Adada tek bir pastane bulunur: Çiçek Ekmek ve Pasta Fırını (Rum Mahallesi, Atatürk Caddesi) Oradan unlu mamuller alabilirsiniz. Adaya özgü lezzet arıyorum diyorsanız Damla Sakızlı Bademli Kurabiyeyi denemelisiniz.

Bozcaada ve Çay Bahçeleri

Bozcaada Cafe

Bozcaada’da gezmeye gelenlerin en çok uğradığı yerlerdendir çay bahçeleri. Sıcak havalarda çamlık altındakileri, akşamları ise mendirekteki çay bahçelerini deneyebilirsiniz.

Bozcaada Nerelerde Yenilir İçilir?

Yemek yenilecek mekanları ikiye ayıralım, Ayazma plajı civarındakiler ve merkezdeki liman kıyısındakiler. Merkezde 8 adet balık lokantası yan yana sıralanmaktadır. Kale ve liman manzaralı bu balık lokantalarından başka bir de sokak aralarındaki restoranlarda ise adaya özgü yemekleri tadabilirsiniz.

Bozcaada’da Neler Yapılır?

Bozcaada üzüm adasıdır. Başta şarap olmak üzere kurutulmuş üzüm, pekmez, sirke, salamura asma yaprağı, üzüm reçeli, adada bulabileceğiniz ürünlerdendir.

Bozcaada Ne Yapılır?

Bölgeye özel lezzet arıyorsanız, domates reçeli ve kekik balı alabilirsiniz. Adada kekik de bolca bulunur. Zeytinyağı da almayı düşünebilirsiniz.

Hediyelik eşya almak isteyenlere ise adada pek çok el işçiliğine dayalı dükkân olduğunu belirtelim. Özellikle seramik ve cam işçiliğinin örneklerini bolca bulabilirsiniz. Bozcahanım adı verilen seramik çan, adayı anımsatan hoş bir hatıra olarak alınabilmektedir.

Daha fazlası için bizleri sosyal medya ve sitemizden takip etmeyi unutmayın. Diğer Gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

This article has 1 comments

  1. Kadriye Reply

    Bozcaada gerçekten güzel bi yer, çok güzel kaleme almışsınız, teşekkürler!

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir