Ayvalık Gezi Rehberi – Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık Gezi Rehberi – Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık; Ege Denizi’nin masmavi suları üzerinde uçsuz bucaksız zeytinlikleri çiçek bahçesi içerisindeki tarihi evleriyle Türkiye’nin en önemli tatil merkezlerinden biridir. Ayvalık gezi rehberi yazımızda devamını okuyarak gezilecek yerler hakkında bilgi alabilirsiniz..

Ayvalik Gidilecek Yerler

Geçmişi oldukça eskiye dayanan Ayvalık, Fatih Sultan Mehmet’in Midilli’yi alıp denizleri korsanlardan temizlemesi ile civar adalarda yaşayan Rumlara da kucak açmaktadır. Uzun zaman bu coğrafyada yaşayan Rumlar mübadele ile birlikte ülkelerine geri dönerler. Onlardan kalan kültürel miras ise Ayvalık sokaklarında, evlerinde ve tarihi yapılarında hala yaşamaya devam etmektedir.

Doğal güzellikleri yanında tarihi evleriyle de dikkat çeken Ayvalık, Arnavut kaldırımlı sokakları her köşe başında insanı şaşırtan renkli küçük dükkanlarıyla oldukça keyifli bir yerdir. Rumlardan kalan eski evlerin zenginliğini ve güzelliğini keşfetmek için ise labirent benzeri dar sokaklara dalmak gerekmektedir. Yapı malzemesi sarımsak taşı olan ve 100-150 yıllık geçmişi ile Ayvalık evleri Anıtlar Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Büyük bölümü tescillenmiş olan yapılar pembe renkli sarımsak taşı ve ahşabın güzel uyumunu taşımaktadır. İki ya da üç kattan oluşan evlerin bulunduğu sokaklar hem benzersiz mimari özellikleriyle hem de sıcak kanlı insanlarıyla gösterişsiz ama samimi bir ortam sunmaktadır.

Çınarlı Cami

Sokaklar arasında gezerken karşınıza sadece eski evler değil birbirinden değerli tarihi yapılarda çıkacaktır. Bunlardan biri olan Ayvalık Çınarlı Cami yani Agia Iorgi Kilisesi 19.yüzyılın ikinci yarısında Ayvalık’ta oturan Rumlarca yapılmıştır.

Ayvalık Çınarlı Cami

Cumhuriyetin ilanından sonra camiye çevrilen Agia Iorgi Kilisesi Ayvalık’ta bulunan tarihi yapılar arasındaki en görkemli ve en göz alıcı mimariye sahiptir. İkiz pencereler, zarif sütunlar ve sarımsak taşından yapılmış olan dış cephe oldukça etkileyici bir görselliğe sahiptir. Barok mimari izlerini taşıyan yapının iç kısmı ise görenleri hayran bırakacak nitelikte bir yerdir.

Saatli Cami

Mübadeleden sonra Rumlardan kalan bir diğer yapı olan Ayvalık Saatli Cami yani Agia Ianni Kilisesi ise çan kulesi ve üzerindeki saat ile dikkatleri çekmektedir.

Ayvalık Saatli Cami

Kaynaklarda 1850 yılından sonra yapıldığı belirtilen kilise daha sonra 1928’de cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Üst kısmına ilave edilen saatten dolayı ise halk arasında Saatli Cami olarak bilinmektedir. Saatli Cami, mimari estetiği ve gücü ile ziyaretçilerini günümüzde de etkilemeyi başarmaktadır.

Alibey Adası (Cunda Adası)

Doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çeken Ayvalık’ın irili ufaklı yaklaşık 22 adası bulunmaktadır. Bu adaların en büyüğü olan Ayvalık Alibey Adası dışında diğerlerinde herhangi bir yerleşim bulunmamaktadır. Bu adalar 1995 yılında Millî Park ilan edilince korumaya alınmış ve yerleşim yasaklanmıştır.

Ayvalık Alibey Adası

Türkiye’nin Ege Denizindeki en büyük dördüncü adası olan Alibey eski adıyla Cunda Adası olarak tanınmaktadır.

Girit ve Midilli adalarından 1924 nüfus mübadelesi ile göçenlerin ağırlıklı olarak yaşadığı Alibey adasına bu isim Kurtuluş Savaşı’nda silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithafen verilmiştir.

Yıllar önce bir ada olan Cunda’ya ulaşım eskiden küçük sandallarla yapılmaktaydı. 1964 yılında yapılan köprü ile karadan da ulaşımın sağlandığı adaya özellikle yaz sezonunda binlerce insan akın etmektedir. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğine sahip bu mütevazı köprüde balık tutmaksa ayrı bir keyif yaşatmaktadır.

Ayvalık Cunda Adası

Küçük bir balıkçı köyü olan Ayvalık Cunda Adası yöre de yetişen kokulu çiçekleri ve rüzgarı yüzünden Rumlar tarafından Moshonisia yani hoş kokulu ada olarak anılmaktadır. Küçük ama keyifli sahili ise şirin sandalları, restoran ve kafeteryalarıyla adanın kalbini oluşturmaktadır. Balık sezonunun açılacağı zamanı bekleyen sandallar ve tekneler sahil boyunca sıralanmışlardır. Adanın en eski ve en önemli geçim kaynaklarından olan balıkçılık buranın vazgeçilmezidir.

Ayvalık Cunda Adası

Adanın asıl güzelliği ise sokaklar arasında dolaşırken ortaya çıkmaktadır. Her köşe başında beliren ve kapı önüne atılmış gibi duran salaş ama sevimli masaları, sandalyeleri ile rengarenk çiçekler ve objelerle süslenmiş kafeteryaları insanların ilgisini çekmektedir.

Cunda Adasındaki evlerin ortak noktaları ise benzer mimari özelliklere sahip olmalarıdır. Rum evlerinin çoğun da yapı malzemesi olarak sarımsak taşı kullanılmıştır. Sarımsak taşı bölgenin volkanik özelliği sayesinde ortaya çıkan ve işlemesi kolay ama oldukça dayanıklı bir malzemedir. Arnavut kaldırımlı sokaklara rengarenk çiçeklerle süslü evlere sahip Cunda Adası, sadece evleriyle değil sokakların arasındaki tarihi yapılarıyla da görülmeye değer bir yerdir. Gidilcek yerler hakkında daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

This article has 1 comments

  1. Pingback: Bozcaada Gezi Rehberi- Gezilecek Yerler | Gidilcek Yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir