Türkiye’nin En İyi 8 Plajı

Yaz tatili planlarımızı yaparken denizi güzel mi? veya plajı nasıl? Gibi sorular hemen akla gelen ilk sorulardır. Türkiye’nin en iyi 8 plajı yerli ve yabancı kişilere yapılan anket ve araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Bizde sizlerin yaz tatillerini düşünerek Türkiye’nin en iyi 8 plajı hakkında bilgi verdik.

Başta Ege ve Akdeniz olmak üzere bu konuda şanslı olduğumuzu söylemeliyiz. Çünkü dünyaca ünlü plajlara sahip koylarımız bulunmaktadır. O sebeple çok uzağa gitmeden, memleketimin cennet plajlarına doğru uzanalım dedik. Tatile çıkmadan önce bilmekte fayda vardır diyerek, sizlere bugün Türkiye’nin en güzel 8 plajı yazısını derledik.

1- Patara Plajı (Kaş)

Patara Plajı Antalya Kaş

Antalya’da antik kentte deniz keyfi sürebileceğiniz Patara Plajı, Akdeniz’in en uzun plajıdır. 12 km uzunluğunda sığ bir denizi olan Patara’nın ayrıca Akdeniz kıyılarının en güzel kumlarına ve tarih bakımından zengin bir yapılaşmaya sahip olduğunu belirtelim. Rüzgâr sörfü, deniz kaplumbağaları, Apollo Tapınağı gibi hem kültürel hem gezi hem de spor faaliyetlerinizi gerçekleştirebileceğiniz harika bir yerdir.

İlgili İçerik: Antalya Gezi Rehberi: Antalya Tarihi, Kaleiçi, Olimpos

2- Çıralı Plajı (Antalya)

Çıralı Plajı

Antalya’da çam ormanlarıyla kaplı ve ağaç evleriyle ünlü Olimpos’un hemen yanındaki ünlü bir plaj olan Çıralı, tarihin, yeşilin ve denizin bir arada yer aldığı eşine dünyada az rastlanır nitelikte bir yerdir. Denizi hafif taşlı ve kumluk ayrıca birinci derece doğal sit alanı olan Çıralı, mavi bayrak sahibi olup, dere yataklarının etkisiyle hafif serin suyuyla harika bir plajdır.

3- Ölüdeniz (Fethiye)

Ölüdeniz

Ölüdeniz Plajı, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da önemli plajlarından bir tanesidir. 2006 yılında dünyanın en iyi plajı seçilen Ölüdeniz, suyu kendini yenileyebilen durgun bir göl gibidir. Her tarafı çam ağaçlarıyla kaplı muhteşem doğasının etkisiyle safari, dağcılık, yamaç paraşütü yapanlarında uğrak yeridir. Yabancı turistlerin de yoğun ilgisini gören Ölüdeniz ’de otel, pansiyon, kamp gibi uygun fiyatlı birçok konaklama seçeneği bulmak mümkündür.

Bunu da okumalısınız: Antalya Kemer Gece Hayatı

4- Phaselis Plajı (Kemer)

Phaselis Plajı

Türkiye’nin en antik Plajları arasında gösterilen Phaselis, önünde kumsalı arkasında muazzam güzellikte çam ağalarıyla çevrilmiştir. İnce kumu ve çakılsız, taşsız bir plaj da tatil keyfi yaparken bir taraftan da Phaselis Antik Kenti’nde tarihi bir seyahate çıkabilirsiniz. Kemer-Tekirova arasında yer alan bu bölgeye tekneler vasıtasıyla deniz yoluyla ulaşabilirsiniz.

5- Altınkum Plajı (Çeşme)

Altınkum Plajı

Ege kıyılarının hareketli plajlarından olan Altınkum Plajı, isminden de anlaşılacağı üzere altın sarısı ince kumu ile meşhurdur. Huzur ve hareketliliğin bir arada yaşandığı bu plajda kendinizi kızgın kumlardan serin sulara atabilirsiniz. Sahil boyunca zaman geçirebileceğiniz birçok işletme alternatif ile de hiç sıkılmayacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Ayvalık Gezi Rehberi – Ayvalık Gezilecek Yerler

6- Sarımsaklı Plajı (Ayvalık)

Sarımsaklı Plajı

Ege sahillerinin incilerinden Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en güzel plajların başında Sarımsaklı Plajı gelmektedir. 7 km uzunluğundaki bu plaj, halk plajı olmakla birlikte sahil şeridi boyunca çeşitli işletmeler bulunmaktadır. 2013 ve 2014’te mavi bayrak ödüllü Sarımsaklı, berrak denizi ve eşsiz kumu ile neredeyse büyülemektedir.

7- Salda Plajı (Burdur)

Salda Plajı

İlgili İçerik: Türkiye’nin Maldivler’i Salda Gölü

Dünyada az rastlanır nitelikteki Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivleri olarak biliniyor. Hem doğal hem de sağlıklı killeri ile ferah bir atmosfere sokacaktır. Doğal sit alanı olduğu için büyük yapılara izin verilmemesi plajı daha da güzel hale getirmiştir. Deniz mavisi ve beyaz kumun bir arada olduğu eşsiz güzellikteki Salda, Maldivlere gidemeyenler için ayağımıza kadar gelmesini sağlıyor.

8- Ovabükü Plajı (Datça)

Ovabükü Plajı

Datça yarımadasına gizlenmiş güzelliklerden Ovabükü’ne Datça Mesudiye Köyü üzerinden ulaşılabilmektedir. Akdeniz’in en mükemmel sahilleri arasında ilk sıralarda yer alan bu cennet plaj, İngiliz The Gurdian Gazetesi tarafından Türkiye’nin en iyi plajı seçilmiştir. Sığ ve berrak denizi, doğal güzellikleriyle cennetten bir köşe olan Ovabükü Plajı, huzurlu ve sakin bir tatil geçirebileceğiniz ender yerlerden biridir.

Bu plajlar dışında sizce Türkiye’nin en iyi plajı listesine girmeyi hak eden başka plaj var mıdır? Yorum yaparak siz de katkı sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir