Antalya Gezi Rehberi: Antalya Tarihi, Kaleiçi, Olimpos

Kısaca Antalya Tarihi

Antalya Gezi Rehberi

Cennet kıyıları ve güneşiyle her şey dahil otelleriyle akla gelen Antalya aslında bir tarih cenneti diyebiliriz. Geçmişte kuzeyinde Pisidia, doğusunda Pamphylia, batısında da Likya var olan bu şehirde, önemli yolların kavşağında olduğundan inanılmaz bir tarihi mirasın sahibidir.

Antalya Tarihi Yerleri

Antalya’yı Milattan Önce 150’li yıllarda saat kulesinin karşısında heykeli yer alan II. Attalos kurmuştur. Attalia adını vermiş olduğu bu şehre Bergama krallığı sona erdiğinde bir süre bağımsız kalmıştır. Kent, daha sonra Roma topraklarına katılmıştır. Milattan Sonra 130’lu yıllarda ise Hadrianus’un Antalya’yı ziyaret etmesi ile şehri kalkındırmıştır.

Bizans egemenliği sırasında bir piskoposluk merkezi haline gelmiştir. Haçlılar zamanında önemli bir liman haline gelmiş ve kutsal topraklara giden bu yolda önemli bir uğrak yolu olmuştur. Daha sonra ilerleyen yıllarda Yıldırım Bayezid döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. Türklerin eline geçtikten sonra şehirde büyük bir gelişme görülmüştür. Antalya, 1918 yılında bir süre İtalyan’lar ele geçirmiş olsa da özgürlüğüne çabuk kavuşmuştur.

Antalya şehri aynı zamanda coşku dolu ve eğlenceli festivalleriyle de bilinmektedir. Doktor Avni Tolunay 1964 yılında Belediye Başkanı olduğunda Antalya Festivali’ni hayata geçirmiştir. Festival logosu olarak portakalı, denizi, tarihsel öğeleri ve Venüs heykeliyle birleştirmişlerdir. Bundan dolayı Altın Portakal Ödülü adını da buradan almıştır.

Kaleiçi

Antalya Kaleiçi

Büyük bir bölümü yıkılmış ve yok olmuş surlarla çevrili olan Antalya Kaleiçi semti, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerini yaşamış önemli bir turizm noktasıdır. Surların içinde 3000 kadar ev bulunmaktadır. Sit alanı olarak kabul edilen Kaleiçi, bugün Antalya’nın en turistik yerlerinden bir tanesidir. İçerisinde oteller, restoranlar, kafeler ve dükkanlar yer almaktadır. Sahile indiğinizde ise günlük turlarla Antalya’nın güzelliklerini tekneler ile gezebilir, tur atabilirsiniz.

Kaleiçi’nin en önemli eserlerinden biri olan Hadrian Kapısı, bir diğer adıyla Üç Kapılar olarak bilinmektedir. Antalya’da kenti çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan birisi olan Hadrian Kale Kapısı, vaktiyle mermer kapıda denmiştir. Tarih boyunca Milattan Sonra 130 yıllarında Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya’yı ziyareti sırasında ona özel olarak yapılmıştır. Üç gözlü olan kapının Latince bir kitabesi bulunuyor. Süslü mermer sütunlardan ve kapının üzerinde yer alan İmparator ve ailesinin heykellerinden günümüze kadar sadece bir kitabe kalabilmiştir.

Olimpos Antik Kenti

Geçmişte önemli bir liman kenti olan Olimpos, Antalya’nın batısında Kumluca İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eski Yunancada Uludağ anlamına gelen bu isim, ayrıca Olimpos Antik Kenti tanrılarının yaşadığı dağlara da denmektedir. Bulunan Likya sikkelerinden Olimpos’un önemli bir şehir olduğu anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra kayıtlara göre Likya birliğinde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biri olarak bilinmektedir.

Antalya Olimpik Antik Kenti

Antalya Olimpos Antik Kenti, Likya’nın bir bölümünün temsilcidir. Şehrin içinde yer alan kalıntılar Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait olup, kentin derinliklerinde ise Likya birliği başkanlığı görevi yapmıştır. Ayrıca, Marcus Aurelius Arkhepolis ve ailesinin anıtsal mezarını da burada görebilirsiniz. O dönemlerde kenti ikiye bölen nehir, bir kanal içine alınmış ve her iki tarafına da iskele yapılmıştır. Bununla beraber bir köprüyle de birbirine bağlamıştır. Günümüzde ise o köprünün bir ayağı hala sağlam bir şekilde yer almaktadır. Kentin kalıntıları arasında Antalya Müzesince yürütülen kazılarla gün ışığına çıkarılan Kaptan Eudomus’un lahitleri bulunmaktadır. Lahidin bulunduğu yer antik kentin denize açılan ağzında bulunuyor. Önemi ise, yarıya yakın kısmı hazine avcıları tarafından kırılarak yok edilmiş olan yazıtının son dört satırı ve kabartmasında gemisinin şeklinin olmasıdır.

Antalya şehri, deniz, güneş ve kumdan ibaret olmayan içinde 7 millet yetiştirmiş mitolojik tanrıların bulunduğu, taşı ve toprağı tarih kokan görülmeye değer bir şehirdir.

This article has 5 comments

  1. Pingback: Türkiye'nin Maldivler'i Salda Gölü | Gidilcek Yerler

  2. Pingback: Antalya Kemer Gece Hayatı | Gidilcek Yerler

  3. Pingback: Gebze Gezilecek Yerler | Gidilcek Yerler

  4. Pingback: Kovada Gölü Gezi Rehberi | Gidilcek Yerler

  5. Pingback: Türkiye'nin En İyi 8 Plajı | Gidilcek Yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir