Türkiye’nin Maldivler’i Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivler’i Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivler’i Salda gölü, en derin tatlı su gölü Salda, beyaz kumu, suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzarasıyla ülkemizin eşsiz güzellikteki Maldivleridir. Salda Gölü, beyaz kumsalı ve turkuaz rengi suyuyla turistlerin en yeni gözdesidir.

Salda Gölü

Salda Gölü

Salda Gölü, mavi ile yeşilin iç içe olduğu doğal güzelliği ile fotoğraf tutkunlarından büyük ilgi görmektedir. Göl çevresindeki kamp alanları ve tesisler turistlere konaklama imkânı da sağlamaktadır. Çevresinde bisiklet turları düzenlenen göl de kuş gözleme alanları da vardır.

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, Türkiye’nin en derin tatlı, temiz ve berrak özelliklere sahip su gölü konumundadır. Çok küçük ama çok derin bir göl olan Salda’nın ortalama derinliği 184 metre, denizden yüksekliği ise 1193 metredir. Göl kıyıdan 30 metre sonra birden derinleşmektedir. Bu konik yapısı nedeniyle gölün rengi koyu mavi olmaktadır.

Salda Gölü Gezi Rehberi

Burdur ilinin yaklaşık 64 kilometre batısında Yeşilova ilçe sınırlarında yer alan Salda Gölü, ilçenin merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Çevresi karaçam ormanları ile çevrili olan Salda Gölü’nün plajında yüzmek çok keyifli dakikalar yaşamanıza sebep olmaktadır.

Salda Gölü, turizm merkezi statüsün de ve birinci derecede sit alanı konumunda bulunmaktadır. Göl, 44 km² yüz ölçümüne sahip ve binlerce yıl önce jeolojik çökmeyle meydana gelmiştir. Gölde oluşan hidromanyezit mineralinden dolayı göl kıyısında magnezyum tabakaları bulunmaktadır. Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre bu magnezyum kütleleri 3,5 milyar yıldır olduğu yerde durmaktadır.

Salda Gölü Magnezyum

Bilim insanları Salda Gölü’nün dünya da Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri olduğunu öne sürmektedir. Bunun nedeni olarakta magnezyum içerikli beyaz kayaçları göstermektedirler.

Salda Gölü Faydaları

Beyaz kayaçları siyanobakteri denilen mikroorganizmalar oluşturmaktadır. Oluşumu milyonlarca yıl sürmüştür. Bu oluşum için gerekli elementler dünyada sadece iki yerde bulunmaktadır. Biri Kanada’nın kuzeyinde bir bölge diğeri de Salda Gölü’nde. Bilim insanları Salda Gölü’n de bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ın yüzeyin de bulunan kayalara çok benzediğini beyaz karbonatlı fosillerin 3,5 milyar yaşıyla yer kürenin en eski oluşumu olduğunu düşünmektedirler.

Salda gölü magnezyum nedeniyle beyaz renkte kumsalı olan Salda Gölü, suyunun temizliği ve güzel manzarasıyla muhteşem rekreasyon alanıdır. Büyük sazan balıklarının yanı sıra kış aylarında önemli sayıda pasbaş, patka ve dik kuyruk ördek ile çevresindeki ormanda keklik, tavşan, tilki ve yaban domuzuna ev sahipliği yapan Salda Gölü, Tükiye’nin pek çok ilinden ve dünyadan tatilci ağırlamaktadır.

Salda Gölü Çamuru

Salda gölü çamuru, içerisindeki magnezyum, soda ve kil nedeniyle bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuç veren, suyu sivilcelere iyi gelen Salda Gölü bu özelliğinden dolayı son dönemde yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Salda Gölü’nün kıyısın da çamur çukurları bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu çukurlardaki mineralli çamurdan şifa bulmaya çalışmaktadır. Cilde iyi geldiği bilinen mineralli çamuru vücutlarına süren ziyaretçiler çamur banyosu yapmaktadırlar.

Salda Gölü Turizm

Bir doğa mucizesi olan Salda Gölü, milyonlarca insanı yollarına düşüren son yılların en gözde tatil adreslerinden biri ve muhteşem güzellikleriyle insanları etkilemeye devam etmektedir. Bu nedenle burada Salda gölü turizm epey fazladır. Salda gölü dışında Antalya tarihi ve daha fazlası için diğer makalelerimizi de okumayı unutmayın.

This article has 2 comments

  1. Pingback: Antalya Tatil Köyleri | Gidilcek Yerler

  2. Pingback: İtalya Milano Görülmesi Gereken Yerler | Gidilcek Yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir