Kovada Gölü Gezi Rehberi

Kovada Gölü, eşsiz bitki zenginliği ve hayvan çeşitliliğinin yanı sıra dinlenme, gezi ve eğlence imkânı sunan Isparta’nın gezilecek gizli cennetlerinden Kovada Gölü ve Kovada Milli Parkı ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Kovada Gölü nerededir, hangi bölgededir, hakkında bilgiler, Kovada Gölü’ne nasıl gidilir, Kovada Gölü’nde konaklama imkanları nelerdir, Kovada Gölü – Eğirdir arası kaç km’dir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Kovada Gölü Nerede?

Kovada Gölü Nerede?
Kovada Gölü Nerede?

Kovada gölü nerede? Isparta ilinin Eğirdir kazası sınırları içerisinde yer alan Kovada Gölü, Eğirdir ilçe merkezinin güneyinde yer alıp yaklaşık Eğirdir’e 28 km, Isparta şehir merkezine ise yaklaşık 64 km mesafede yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Antalya Gezi Rehberi: Antalya Tarihi, Kaleiçi, Olimpos

Kovada Gölü Hakkında Bilgiler

Eğirdir Gölü’nün fazla sularının bir ark vasıtasıyla akıtılmış olduğu Kovada Gölü ayrıca Eğirdir Gölü’nün tabii bir uzantısıdır. Oldukça zengin bitki örtüsü ve birbirinden farklı hayvan çeşitliliği sayesinde Kovada Gölü ve çevresi Milli Park,1992 yılında ise birince derece SİT alanı niteliği kazanmıştır. Deniz seviyesinden yaklaşık 900 metre yüksekte yer alan Kovada Gölü’nün derinliği 6-8 metre, genişliği 2-3 kilometre ve uzunluğu ise 6 kilometreyi bulmaktadır.

Kovada Gölü Hakkında Bilgiler

Yaklaşık olarak 6 bin 500 hektarlık alana yayılan geniş bitki ve hayvan çeşitliliği ile Kovada Gölü Milli Parkı içerisinde; meşe, ardıç, karaçam, kızılçam gibi ağaç türleri, sandal, funda, yabani zeytin, mersin, melengiç, alıç, karaçalı ve teşbih ağacı gibi maki toplulukları, Kovada Gölü içerisinde ise özellikle sazan, tatlı su levreği ve ıstakoz gibi deniz canlıları bulunmaktadır.

Milli Park içerisinde ayrıca yaban domuzu, ağaç sincabı, tilki, porsuk ve sansar gibi yaban hayvanlarına, kaz, keklik, yaban ördeği ve çulluk gibi kuşlara bazı mevsimlerde sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Bunu da okuyabilirsiniz: Çanakkale Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Kovada Gölü ve Kovada Gölü Milli Parkı’nın her yönden doğal zenginliği bu bölge de kamp, doğa yürüyüşü, balıkçılık, fotoğrafçılık, resim, piknik ve tırmanma gibi birçok aktivitenin rahatlıkla yapılmasını sağlamıştır. Özellikle Kovada Gölü’nde konaklama yapacaklar için ise Milli Park içerisinde hazırlanmış çadır, karavan ve piknik sahası gibi yerler bulunmaktadır.

Kovada Gölü Nasıl Gidilir?

Kovada Gölü Milli Parkı
Kovada Gölü Milli Parkı

Kovada Gölü nasıl gidilir? Kovada Gölü’ne Isparta üzerinden gelecekler için öncelikle Isparta-Eğirdir yolu üzerinden Isparta’ya yaklaşık 36 km mesafede bulunana Eğirdir’e gelinmelidir. Eğirdir’den de Eğirdir yolu üzerinden yaklaşık 25 km güney istikameti takip edildikten sonra kavşaktan sola doğru dönülüp Kovada Gölü’ne ulaşabilirsiniz. İstanbul-Kovada Gölü yaklaşık 590 km, Ankara-Kovada Gölü yaklaşık 370 km, İzmir-Kovada Gölü ise yaklaşık 440 km mesafede bulunmaktadır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir