Seyahat Öneri ve Tavsiyeleri (5 Önemli Bilgi)

Doğru bir planlama ile nasıl uyguna seyahat edilir sorusunun yanıtını sizler için hazırladık. Bu rehberimizde seyahat öneri ve tavsiyeleri yer almaktadır.

Seyahat Önerileri

1. Uçak bileti almak için en iyi zaman çarşamba sabahı 00:01

Uçak bileti almak için en iyi zaman

Yani salı gecesi bittikten bir dakika sonra. Neden mi? Bu istatiksel bir gerçektir. Pazartesi sendromu dediğimiz bunalım aslında Salı gününde de devam ediyor ve insanlar tatil planlarını daha çok bu günlerde iş saatlerinde yapıyor.

Bunu da okuyabilirsiniz: Antalya Tatil Köyleri

Havayolu şirketleri bu bilgilere sahip olduğundan bilet fiyatlarında indirim yapmak için bu günlerin geçmesini bekliyor. Yani pazartesi ve Salı günleri bilet almaktan kaçınmak gerek. Salı bitip herkes ertesi gün için uykuya daldığında bilet fiyatları da düşmeye başlıyor.

Aynı masallardaki perinin sihirli değneği gibi şirketler indirim değneklerini biletlere değdirmeye başlıyor. Zira bu saatler internette sörf yapanların sayısının iyice azaldığı zamanlardır.

Yine istatistiksel olarak bilet fiyatlarında çok erken ve çok geç saatlerde indirime gidiliyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus var, o da sizin nerede olduğunuz değil, bilet fiyatlarını belirleyen hava şirketinin nerede olduğudur. Bilet rezervasyon saatlerinizi bu bilgiye göre ayarlayın.

2. Otel rezervasyonu için en iyi zaman pazar öğleden sonra

Otel rezervasyonu için en iyi zaman pazar öğleden sonra

Neden mi? Çünkü otellerde oda fiyatlarını belirleyen müdürün hafta sonu tatili pazar öğleden sonra başlıyor. Oda fiyatlarını belirlemek de geçici bir süre için, telefonlara bakan ön büro görevlisine kalıyor. Görevli bu durumda odayı boş bırakmaktansa biraz daha uygun bir fiyata vermeyi tercih ediyor. Dolayısıyla indirimli bir konaklama için kalmak istediğiniz oteli pazar öğleden sonra arayın ve ön büroyla sıkı bir pazarlık yapıp odanızı ayırtın.

İlginizi Çekebilir: Katar Doha Gezilecek Yerler

Seyahat Tavsiyeleri

3. ‘Driveaway Deals’

Seyahat Tavsiyeleri

Amerika’daysanız ve araç kiralamak istiyorsanız ‘driveaway deals’ yani ‘al götür’ promosyonlarına özellikle dikkat edin. Birçok araç kiralama şirketi tarafından yapılan bu uygulamanın mantığı şu:

Diyelim bir araç kiralama şirketi araçlarını Washington’da kiraya veriyor. Aracı kiralayan kişi arabayla Florida’ya kadar gidiyor. Aracı Florida’da bırakıp uçağına atlayarak diğer destinasyonuna geçiyor. Bu aracın araç sıkıntısı, ekstra ihtiyaç gibi nedenlerle Florida’dan herhangi bir eyalete ulaştırılması ya da Washington’a geri götürülmesi gerekebiliyor.

Bu durumda bunun için ayrıca bir masraf yapmak istemeyen araç kiralama şirketleri de bu işi, aracı istedikleri yöne gitmek için kiralayacak kişilerle çok uygun fiyata anlaşarak hallediyor. Bu şekilde günlüğü 5-6 dolara araba kiralamak mümkün olabiliyor. Türkiye’de ise bu durum şirketten şirkete değiştiğini söyleyebilirim.

4. Karavan kiralayın

Karavan kiralayın

Benzin fiyatları yüksek olsa da karavanla çıkacağınız bir seyahat otel, araç kiralama masraflarının olmamasını, yemek masraflarının da azalmasını sağlıyor. Kalabalık bir aile yahut arkadaş grubuysanız karavan sizin için ideal. Yola çıkmadan önce karavanla biraz alıştırma yapmanız yararınıza olacaktır zira karavan kullanmak otomobil kullanmaktan oldukça farklıdır.

5. Lüks restoranlar yerine sokak satıcıları

Lüks restoranlar yerine sokak satıcıları

Bir ülkeyi ya da bir kenti tanımanın bir yolu caddelerini arşınlamaksa bir yolu da mutfağını tanımak. Ancak bunun için cüzdanınızı boşaltmak yahut kredi kartı limitlerinizi aşmak zorunda değilsiniz. Sokak satıcıları kentin mutfak kültürünü tanımanıza olanak veriyor. Tabii nerede ne yiyeceğinizi bilirseniz. Doğru seçimleri yaptığınız takdirde yiyecek satan seyyar satıcıların o küçük arabalarında yarattıkları büyüye inanamayacaksınız.

Daha fazlası için Gidilcek Yerler sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir