Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Yazılı kanyon tabiat parkı, doğası, yaban hayatı ve zengin bitki örtüsünün yanında eşsiz tabiat güzellikleri bulunuyor. Türkiye’nin en önemli yürüyüş parkurlarından biri olan Yazılı Kanyon ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Yazılı Kanyon nerededir, Yazılı Kanyon Tabiat Parkı hakkında bilgiler nelerdir, Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’na nasıl gidilir, Yazılı Kanyon’un tarihi ve videosu ile Yazılı Kanyon Tabiat Parkı ile Antalya ve Isparta arası kaç km’dir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nerededir?

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nerededir?
Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Isparta

Akdeniz Bölgesi’nde Isparta ili sınırları içerisinde yer alan Sütçüler Beldesi’nin 9 kilometre batısında yer almaktadır. Ayrıca Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Isparta’ya yaklaşık 70 km, Burdur’a yaklaşık 100 km ve Antalya’ya ise yaklaşık 120 km mesafede bulunmaktadır.

İlgili İçerik: Akdeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Birbirinden farklı bitki çeşitliliği, doğal yaban hayatı ve içerisinde barındırdığı doğal güzellikleri ile Yazılı Kanyon, 1989 senesinde Milli Park olarak ilan edilmiştir. Kanyon’un derinliği yer yer 100 ile 400 metre arasında değişmektedir. Geçmişte Kral Yolu olarak da bilinen tarihi yerden geçen Yazılı Kanyon, içinde barındırdığı tapınak ve kaya yazıtları gibi tarihsel yapıları ile oldukça önemli bir bölgede yer almaktadır.

Oldukça fazla sayıda doğa ve tarih araştırmacısına da ev sahipliği yapan Yazılı Kanyon Ulusal Parkı, dik kanyonları ve tahta köprülerle ara ara desteklenen yürüyüş parkuru ile yerli ve yabancı birçok turisti bu bölgeye çekmektedir.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Kış aylarında geçit vermeyen vadinin aşağı bölümlerinde, yaz aylarında ortaya çıkan kayalardan oyularak yapılan basamak şeklindeki taş döşeli yol döneminin tarihsel gelişimin yansıtan cinstedir.

Bunu da okuyabilirsiniz: İtalya Sicilya Gezi Rehberi (MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKİYOR)

Ayrıca Türkiye’de bulunan yürüyüş yolları içerisinde ikinci en uzun yürüyüş parkuru olan St.Paul Yolu’nun bu bölgeden geçmesi bu bölgeyi daha cazip hale getirmektedir.

Tarihi ve kültürel değerlerinin yanında, kaya tırmanışı, kuş araştırması, fotoğraf, yürüyüş, kamp ve birçok aktivitenin yapılabildiği Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Türkiye’de saklı kalmış cennetlerden biri olup, gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?

Bu eşsiz tabiat harikası Yazılı Kanyon’a ulaşım için öncelikle Isparta’ya gelinmelidir. Isparta-Antalya karayolunun 40 km’sinde sola saparak Eğirdir yoluna girilmelidir. Eğirdir yolu üzerinden yaklaşık 30 km mesafe ilerleyerek Yazı Kanyon Tabiat Parkı’na ulaşabilirsiniz.

Diğer bir güzergah ise Isparta-Eğirdir yolu üzerinden öncelikle Eğirdir, buradan da daha güneye inilerek öncelikle Kovada Gölü Milli Parkı ve ardından Yazılı Kanyon Milli Parkı’na yaklaşık 1.30 dakika da ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir