İtalya Sicilya Gezi Rehberi (MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKİYOR)

İtalya Sicilya gezi rehberi yazımızda, sizlere kısa ve öz bir şekilde bilgi verdik. İtalya Sicilya gidilecek yerler oldukça fazla olurken, balayı için de oldukça romantik ve güzel bir yerdir. İtalya turu düşünüyorsanız, Sicilya’yı da listenize eklemelisiniz.

İtalya Sicilya Gezisi

Yaz sezonunun Nisan başından Ekim sonuna kadar sürdüğü İtalya Sicilya gezisi Haziran ortasından Eylül ortasına kadar turistler tarafından istila edilmektedir. En büyük şehirleri aynı zamanda başkenti de olan Palermo ve Catania üçgen biçimindeki adaya gidenlere önerilen yerlerden biri Etna Yanardağıdır.

3300 metre yüksekliğindeki ve halen aktif durumdaki yanardağın içi alev alev yanarken tepesinde her mevsim karlar bulunuyor ve dondurucu bir hava hüküm sürmektedir. Sicilya gezisi sırasında Etna’ya çıkacak olursanız yanınızda mutlaka sizi soğuktan koruyacak malzemeler bulundurmalısınız.

Sicilya Gezilecek Yerler

Yeterince zamanınız varsa Sicilya gezilecek yerler sizleri bekliyor. Kuzeyinde ve güneyinde başka yanardağların da bulunduğu Sicilya’daki Stromboli Adasında konaklayıp buradaki faal yanardağı da izleyebilir, gece turlarına katılıp püsküren lavların denize doğru akmasını seyredebilirsiniz.

Bu güzel Akdeniz adasının bir özelliği de tarih boyunca birçok kere el değiştirmiş olmasından ötürü olağanüstü bir kültürel çeşitliliğe sahip olmasıdır.

İlgilinizi Çekebilir: Keşfedilmemiş En Güzel Sahil – Cote De Azur Sahilleri Gezi Rehberi

Orta çağ şehirleriyle, Yunan ve Roma dönemi harabeleriyle, barok kiliselerle dolu olan Sicilya’nın Ortygia Adası gezilmeye dair daracık sokakları ve antik Yunan döneminden kalma tapınaklarıyla ilginizi çekecektir.

Syracuse bölgesinde bulunan Necropolis of Pantalica ile aynı bölgede bulunan ve 1603’teki bir depremden sonra o dönemin Barok tarzına sadık kalınarak yeniden inşa edilen Noto şehri de Sicilya gezisi yapanların görmesi gereken güzellikler arasında yer almaktadır.

Sicilya Tarihi Yerler

Her yanından tarih fışkıran adanın plajlarıyla ön plana çıkan Taormina bölgesinde eski zamanlardan fırlamış gibi duran şirin yapılarla dolu gezilesi sokaklar, hediyelik eşya dükkanları ve dünyaca ünlü markaların şubeleri bulunmaktadır.

Palermo Gezilecek Yerler

Olağanüstü bir mimarisi olan görkemli yapılarla dolu Palermo şehri de Sicilya tatili yapanların görmesi gereken yerler arasındadır. Her yanı tarih kokan bu büyüleyici şehrin yerel pazarlarını ve çini müzesini de ziyaret etmelisiniz.

‘Godfather’ filminin bazı sahnelerinin çekildiği eski taş evler, kiliseler ve kahvehanelerle dolu sevimli köyün bulunduğu Corleone Vadisi de Sicilya’nın görmekten zevk alacağınız mekanlarından biridir. Taormina’dan bu bölgeye düzenlenen farklı turlardan birinde sevimli ve romantik eski Fiat 500 otomobillere binme imkânı da bulunmaktadır.

Burayı da okumak isteyebilirsiniz: Antalya Kemer Gece Hayatı

Dünyanın önde gelen şarap destinasyonlarından biri olan Sicilya’da lezzetli şarapların tadına bakabilir, İtalyan ve Arap mutfağıyla harmanlanmış lezzetli Akdeniz yemekleri yiyebilirsiniz.

Bu adada yiyeceğiniz pizza ve makarnaların tadı damağınızda kalacak, ayrıca pastane ürünleri de son derecede lezzetlidir. Sicilya gezisi sırasında günübirlik turlara katılarak birbirinden güzel ve temiz balıkçı kasabalarını gezmek de mümkündür.

This article has 3 comments

  1. Pingback: İtalya Roma Gezi Rehberi (ROMA TATİLİ BİR BAŞKA) | Gidilcek Yerler

  2. Pingback: İtalya Milano Gezi Rehberi | Gidilcek Yerler

  3. Pingback: Yazılı Kanyon Tabiat Parkı | Gidilcek Yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir