İtalya Roma Gezi Rehberi (ROMA TATİLİ BİR BAŞKA)

İtalya Roma gezi rehberi, romantiklerin, tarihi sevenlerin, sanata ve modernliğe hayran olanların mutlaka incelemeleri gereken bir yazı yazdık. Sizler için videomuz da aşağıda bulunuyor. İtalya Roma gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiyi devamında görebilirsiniz.

İtalya Roma Tatil Rehberi

Romantikseniz, tarih, heykel, resim ilgi alanızsa mutlaka ziyaret etmeniz gereken ülkelerin başında İtalya gelmelidir. Ya da alışveriş için herkes Paris’e giderken siz Roma ve Napoli’ye gidebilirsiniz. Ya da biraz yeşillik göreyim, içim açılsın diyorsanız Floransa’yı tercih edebilirsiniz.

Roma Gezilecek Yerler

Fazla zamanınız yoksa sadece 2-3 gün içinde Roma’yı gezmeyi planlıyorsanız size tavsiyeler:

Roma, tamamen her sokağında tarih saklıyor. Roma’ya gidince ilk durağınız mutlaka Trevi Çeşmesi (Aşıklar Çeşmesi) olmalı, dünyanın en ünlü Çeşmesi burasıdır. Efsaneye göre buraya para atarsanız, İtalya’ya tekrar gelirmişsiniz. Burası Roma’da üç yol kavşağında bulunmaktadır.

İtalya’yı Seviyorsanız Bu yazıyı da okumalısınız: İtalya Sicilya Gezi Rehberi (MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKİYOR)

İkinci durağınız İspanyol Merdivenleri olabilir. Buranın en önemli özelliği, Fransız klişesi Trinita dei Monti ile ünlü Spagna (İspanya) Meydanını birbirine bağlamasıdır. Rönesans döneminin en meşhur meydanlarından biriymiş, eskiden yazarlar hep burada buluşurmuş.

Roma Barcaccia Nedir?

Roma Barcaccia Çeşmesi
Roma Barcaccia Çeşmesi

Merdivenlerin tam önünde “Barcaccia” denilen bot şeklindeki çeşmeyi de incelemenizi tavsiye ederiz. Merdivenlerin tam yukarısına çıkıp sola doğru yürüdüğünüzde Roma’nın her yerinde kuşbakışı ile görebilirsiniz. Gün batımında oraya gidip manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Hatta tam yukarıdaki parkta bisiklet sürüp bir yandan manzara izleyebilirsiniz.

Roma Termini’ye 10-15 dakika mesafede turistler için “sightseeing tur” aracını kullanarak tüm Roma’yı gezebilirsiniz. Bu turdaki duraklardan biri de Kolezyum. Burayı görmeden kesinlikle Roma’dan dönmeyin.

Bunu da görmelisiniz: Keşfedilmemiş Sahil – Cote De Azur Sahilleri Gezi Rehberi

İmparatorlar burada halkı eğlendirmek için galadyatör dövüşleri düzenlermiş, ilk yapıldığı halini ne yazık ki koruyamamışlar. Burası Dünya’nın Yeni Yedi harikasından biri seçilmiş, o yüzden görmekte yarar vardır.

Roma Termini yakınlarında ev şarapları deneyebileceğiniz Familia (aile) Restaurantları bulabilirsiniz. Hatta bu restaurantlar da farklı sebzeler ve makarnalar tadabilirsiniz.

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Vatikan Gezilecek Yerler

Vatikan’a gitmek için Roma Termini’den metroyu tercih edebilirsiniz. Vatikan, Roma’nın merkezine biraz uzaktır. Tobacco Shop’tan alabileceğiniz Roma Pass Card ile metroyu kullanabildiğiniz gibi, Kolezyum’da hiç sıra beklemeden ve ücret ödemeden de girebilirsiniz.

Vatikan, herkesi büyüleyen bir yer, içeride büyük tablolar, çerçeveler görebilirsiniz, girerken uzun bir sıra beklemeniz gerekmektedir.

Aşıklar Şehri: Floransa

Floransa Gezilecek Yerler

Roma’dan sıkılıp başka yerlere gitmek isterseniz Floransa’ya gitmenizi öneririz, hemen trenle Roma Termini’den ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Bunu da okuyabilirsiniz: Bangladeş Gezi Rehberi – TARİHİ ve GEZİLECEK YERLER

Davut’un heykelini görebilir, meydanı gezebilir, şehir manzarası izleyebilir, harika dondurma ve pizzaların tadına bakabilirsiniz. Floransa’da merkezde bulunan Floransa Katedrali gerçekten muazzam büyüklükte ve güzelliktedir.

This article has 2 comments

  1. Pingback: İtalya Milano Gezi Rehberi | Gidilcek Yerler

  2. Mustafa Dertli Reply

    Roma hep hayalimdeydi ama pandemi yüzünden birçok hayali gerçekleştiremedik. inşallah herşey düzelirse ilk işim Roma’ya gitmek olacak

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir