İtalya Milano Görülmesi Gereken Yerler

İtalya Milano görülmesi gereken yerler yazımızda mutlaka tatil sırasında görmeniz yerleri derledik. İtalya Milano gezi rehberi yazımızdan da rehber bilgisi alabilirsiniz. İtalya Milano videomuzu izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Milan’da Santa Maria Della Grazie Kilisesi’nde bulunan eser Unesco tarafından miras olarak görülüp koruma altına alınmıştır. Bir Hz. İsa resmi olan bu resmi görmek isteyenler Milano’ya gittiklerinde pazartesileri umutlarını kesmeli ve anında müzede bilet bulabileceklerini düşünmemelidirler. Öncelikli olarak rezervasyon yaptırıp girebilecekleri müzede görecekleriniz sizi kendine hayran bırakacak. Ve Leonardo ustalığının kanıtı olacaktır.

Duomo di Milano Katedrali

Duomo di Milano Katedrali
Duomo di Milano Katedrali

Bu eser gotik tarz mimari sevenler için ilham kaynağı olabilecek bir tarihi barındırmakta ve mimarisindeki özenli işçilik her açıdan kendini göstermektedir.

Gezi Rehberi Yazımız: İtalya Milano Gezi Rehberi

Milano’nun en dikkat çekici alanlarından biri olan bu Katedral oldukça fazla turistin ilgisini cezbetmektedir. Birçok kule ve heykellerden oluşan bu yapı keskin hatlara sahip olmanın yanı sıra görkemi ile de oldukça dikkat çekmektedir.

Castello Sforzesco Müzesi

Castello Sforzesco Müzesi
Castello Sforzesco Müzesi

İhtişamlı bir şato olmanın yanı sıra Müze olarak da görev yapan bu yapıt bir 15. Yüzyıl eseridir. Oldukça fazla sanat koleksiyonuna hizmet eden bu müzede son derece saygın kişilerin eserlerini bulabilirsiniz. Özellikle Michelangelo’nun bilinen ve değerli eserlerinden olan ancak yarım kalan “Rondanini Pietàsı” bu sergide yerini almıştır.

Ayrıca şatonun mimarisinin güzelliği ve kendinizi 15. Yüzyıl içinde bulacağınız kesindir. Tarih kokusu eserler ve bu şato ile bir araya geldiğinde keşke o dönemde yaşasaydım dedirtecek kadar güzel bir hal almaktadır.

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II
Galleria Vittorio Emanuele II

Dünyadaki en eski alışveriş merkezi olan bu alan hala kullanımda ve bir nevi kapalı çarpı denebilecek niteliktedir. İçerisindeki görkemli mimari camın ve taşın muhteşem buluşması kendini göstermektedir.

Bunu da okuyabilirsiniz: İtalya Sicilya Gezi Rehberi (MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKİYOR)

Hala alışveriş için ideal olan bu alan son derece güzel markalara hizmet ederken aynı zamanda güzel bir tarihin nasıl korunduğunu ve hala nasıl yaşadığını göstermektedir.

La Scala Tiyatro ve Opera Salonu

La Scala Tiyatro ve Opera Salonu
La Scala Tiyatro ve Opera Salonu

Dünyanın en büyük tiyatrosu olmasının yanı sıra birçok işlemde kullanılan bu eser yine mimarinin en özel hallerinden biridir. Pürüzsüz ve sade yapısı ile gece de ışıklandırması ile güzelliğini koruyan bu eser son derece sevilen bir yapıdadır.

Tiyatro olmanın yanı sıra opera ve müze olarak da iş görmektedir. 1778 yılında meydana gelen bu eser son derece nezih bir yapıya ve tiyatro kurallarına saygılıdır. Eğer bir gösteri varsa biletinizi aldıysanız ve aynı zamanda geç kaldıysanız sizin bu gösteriyi izleme şansınız ancak bir sonraki gösterime zamanında gelmektir.

Dikkatinizi Çekebilir: Keşfedilmemiş Sahil: Cote De Azur Sahilleri Gezi Rehberi

İçerisinin varaklarla süslendiğini ve güzel görünümünün kırmızı koltuklar aynı zamanda güzel ışıklandırmalarla göz alıcı bir halde olduğunu görmeniz gereklidir. Operadaki balkonlar ve seyirci koltuklarının dahi estetiği son derece çarpıcıdır.

Meşhur Pisa Kulesi

Pisa Kulesi
Pisa Kulesi

Mimarinin en gelişmiş ve en enteresan örneklerinden biri olan muhteşemlik ve kusursuzluktan ödün veren bir yapı olarak bilinen Pisa kulesi o eğikliğinin yanı sıra görselliği ile de akılları başlardan almaktadır.

1173 yılında yapımı başlayan ve ancak 1372 yılında tamamlanan bu eser yapıldığı sürecin hakkını verir şekildedir ve hala kendinden bir şey kaybetmeden bu günlere gelmiş durumdadır. Bu yapının sık sık durmasının ve yeniden inşa edilmesinin nedeni dönemin savaşları ve mimarinin bazen çözüm arayışlarına gitmek istemesidir.

Türkiye’de Saklı Cennet: Türkiye’nin Maldivler’i Salda Gölü

Kule bir çan kulesi olarak dikkat çeker ve mimarisinin kişilerde canlandırdığı o hareketlenme görmeye değerdir. Kilise tarafından yapımına karar verilen 3 büyük eserden biri olan bu çan kulesi Miracoli meydanında bulunan en görkemli yapıtlardan biri olmuştur. Ve yan duruşu herkesin nasıl yıkılmadı sorusunu sormasına neden olmaktadır.

Como Gölü

Como Gölü
Como Gölü

Doğası ve yine mimari alandaki görsel doyuruculuğu ile ünlü olan bir alandır. Aynı zamanda balık açısından da zengin bir göldür. Ve şaşırtıcı bir şekilde bu göl kenarından dünyaca bilinen mesela Madonna gibi ünlüler evler almışlardır.

Muhteşem mimarinin kıskandıracak villalar ile buluşmasını göreceğiniz bu gölün çevresinde tur atarken son derece eğlenecek ve doğalı korurken insanların nasıl uyumla yaşadığını görmektesinizdir.

This article has 10 comments

 1. Gizem Reply

  güzel bilgi için teşekkür ederiz, gerçekten Milano çok güzel bir yer, 2 yıl önce gitmiştik. pandemi durumları bitince tekrar gideceğiz

 2. Merve Pelin Reply

  İtalya’da gezilecek çok yer var aslında hepsi birbirinden güzel. siz en güzellerine değinmişsiniz bu ayrı güzel 🙂 yazıların ve başarılarınızın devamını dilerim

 3. Emre Can Reply

  İtalya Milano gezi rehberi sayesinde Milano’ya kadar gitmiş olduk 😀 şaka bi yana güzel yazı ve bilgiler için çok teşekkürler!

 4. Duru Reply

  İtalya’nın bu kadar güzel olduğunu bilmek? gerçekten güzelmiş

 5. Eren Reply

  bu siteyi seviyorum 🙂 güzel bilgilerinize devam edin lütfen

 6. Yasemin Reply

  İtalya Milano görülmesi gereken yerler gerçekten çok güzeller. umarım bize de nasip olur gitmek

 7. Dilara Reply

  Avrupaya gitmeyi sevenler, gezmeyi sevenler mutlaka pandemi sonrası İtalya Milano Görülmesi Gereken Yerler yazısında olduğu gibi gezilecek muhteşem yerleri görmelisiniz. yazıda çok güzel anlatılmış ve dediğiniz gibi anlatılmaz yaşanır tarzda bir ülke ve şehir 🙂

 8. Arif Kel Reply

  İtalya Milano Gezilecek Yerler gerçekten birbirinden güzel ve tarihi yerler, şu pandemiler bi bitse de gitsek 😀

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir