Adile Sultan Sarayı (MERAK EDİLENLER)

Adile Sultan Sarayı, eşsiz manzarası ve tarihi dokusuyla İstanbul Boğazı’nın en güzel yerlerinden biri olan Adile Sultan Sarayı ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Adile Sultan Sarayı Nerede, Adile Sultan Sarayı Hakkında Bilgi, Adile Sultan Sarayı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti, Adile Sultan Sarayı Nasıl Gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Adile Sultan Sarayı Nerede?

Adile Sultan Sarayı Manzara

1800’lü yıllardan beri harika tarihi dokusu ile Adile Sultan Sarayı, İstanbul ilimizin Üsküdar ilçesinde bulunan Validebağ korusu içerisinde yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Akdeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Adile Sultan Sarayı Hakkında Bilgi

1858’li yıllarda Sarkis Balkan tarafından inşa edilen bu eşsiz yapı adını Osmanlı Sultanı Abdulmecit’in kız kardeşi olan Adile Sultan’dan almaktadır. Yoksullara ve eğitime verdiği önem ile bilinen Adile Sultan Osmanlı’daki divan sahibi tek kadın şair olarak da bilinmektedir.

Adile Sultan Sarayı

Harika bir boğaz görüntüsüne sahip olan Adile Sultan Sarayı, 1860’lı yılların başında Abdulaziz tarafından yeniden inşa edilerek günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır.1916 yılından Kandilli Kız Lisesi adını alan saray, 2007 yılında restore edilerek düğün, mezuniyet, seminer, toplantı, konferans ve farklı yemek organizasyonlarıyla hizmet vermektedir.

Türkiye’nin en çok sevdiği seri filmlerden biri olan Hababam Sınıfı’nın ilk film çekimleri bu sarayda yapılmıştır. Bu nedenle saray içerisinde bir sınıf Hababam Sınıfı müzesi olarak ziyarete açılmıştır. İstanbul’da tarihi yapısı ve mükemmel boğaz manzarası ile ziyaret edilebilecek kusursuz mekanlardan biri olan Adile Sultan Sarayı İstanbul gezilecek yerler arasında yer almalıdır.

Bunu da okuyabilirsiniz: Marmara Bölgesi Gezilecek Yerler

Adile Sultan Sarayı Ziyaret Saatleri

Adile Sultan Sarayı İç Salon

Günümüzde birçok konsepte hizmet veren Saray’ı günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz. Çünkü içinde restoran barındıran Saray gece geç saatlere kadar açıktır. Ancak Adile Sultan Sarayı içerinde yer alan Hababam Sınıfı Müzesi’ni hafta içi her gün 08:00-17:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Adile Sultan Sarayı Nasıl Gidilir?

Adile Sultan Sarayı Nasıl Gidilir?

İETT otobüsleri ile Adile Sultan Sarayı’na ulaşım rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Saray’a en yakın otobüs durağı Kız Lisesi durağıdır. Çavuşbaşı-Üsküdar ve Şenevler -Üsküdar hatları ile buraya ulaşabilirsiniz.

This article has 1 comments

  1. Pingback: İstanbul'un En Güzel Yerleri (MUTLAKA GÖRMELİSİNİZ) | Gidilcek Yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir