İstanbul’un En Güzel Yerleri (MUTLAKA GÖRMELİSİNİZ)

İstanbul medeniyetler kentidir. İstanbul’un en güzel yerleri saymakla bitmez. Yıllarca medeniyetlere ev sahipliği yapmış İstanbul sadece kültür ve medeniyet çeşitliliği ile değil bu medeniyetlerin tarihlerine de ev sahipliği yapmıştır.

Tarihi alanlarına denizi, iki yapayı bir araya getirmiş olduğu coğrafi özellikleri de bir araya geldiği için medeniyetler kenti olması kaçınılmazdır. İstanbul coğrafi konumu, tarihi mekanları ile sadece yurt içinde değil yurt dışında da oldukça turist kazanmakta ve çeşitli ülkelerden insanlar, İstanbul’u görmek için onca yolu kat etmektedirler.

Denizi, havası, her kesime hitap eden semtleri ile adını duyuran İstanbul dünya üzerinde gezilmeye, görülmeye değer metropol kentleri arasına girmiştir. Peki, İstanbul’un en güzel yerleri nelerdir, görülmeye değer yerleri nelerdir?

Kız Kulesi ve Manzarası

Kız Kulesi ve Manzarası

İstanbul’a geldiğinizde belki de ilk gezmeniz gereken yer kız kulesidir. Kız kulesi İstanbul boğazında küçük bir adacık üzerine kurulu olan kız kulesinin kuruluş ve yapılışı adına rivayetler vardır. Salacak yakınlarında bulunan kız kulesi romantik bir akşam yemeği, sabah kahvaltısı veya öğlen yemeğini burada yiyebilir sadece gezmek adına da kız kulesine gidebilirsiniz. Deniz ulaşımı ile kız kulesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Adile Sultan Sarayı (MERAK EDİLENLER)

Topkapı Sarayı ve Muhteşem Tarihi

Topkapı Sarayı ve Muhteşem Tarihi

İstanbul’un en güzel yerleri arasında tarihi top kapı sarayını unutmamak gerekir. Topkapı sarayı 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan Topkapı sarayı görülmeye değer mekanlar arasındadır. Osmanlı mimarisinin taşındığı yıllardır padişahlara ve saray yaşamına tanıklık etmiş, nice padişahların ev sahipliği yaptığı Topkapı sarayı ziyarete açık bir mekân ve Osmanlı İmparatorluğunun yaşadığı ve o mimariyi solumak isteyenlerin tercihleri arasındadır.

Ayasofya Müzesi Artık Mescit Oldu!

Ayasofya Müzesi Artık Mescit Oldu!

İstanbul’un en güzel yerlerinden biri de Ayasofya müzesidir. Ayasofya müzesi, Bizans imparatoru Jüstinyen tarafından yapılan Ayasofya daha sonraları Fatih Sultan Mehmet’in girişimi ile cami halini almıştır. Dini bir mekân olan Ayasofya müzesi yurt dışı ve içinden çeşitli dinlere hâkim kişiler tarafından ziyaret edilmektedir. Ayasofya tarihi bir mekân yanı sıra dini niteliğe de sahip olması yönünden sıkça ziyaret edilen ve en güzel yerler adını alan mekanlardan biridir.

İlgili İçerik: İstanbul Piknik Yerleri (En İyi 6 Yer)

Adalar ve Turları

Adalar ve Turları

İstanbul da daha doğal mekanlar görmek isterseniz, büyük ada ve adalar tamda sizin mekânınız. Tarihi yapıları deniz ortasındaki küçük adacıkların en büyüğü büyük adadır. Büyük ada temiz havası, doğal yapısı korunmuş evleri ve turizme açık mekanları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Büyük ada adaya gelen misafirleri fayton eşliğinde gezintiye çıkarıp tarihi ve doğal alanları gezme fırsatını yakalatıyor.

Dolma Bahçe Sarayı ve Görkemliği

Dolma Bahçe Sarayı ve Görkemliği

İstanbul’un en güzel yerlerinden biri de Dolma Bahçe Sarayıdır. Dolma Bahçe Sarayı Osmanlı imparatorluğunun gemilerinin demirlendiği adeta liman görevi gören bu mekân daha sonra Atatürk’ün yaşadığı bir mekân ve hayata gözlerini kapattığı yer olması niteliğiyle de en sık tercih edilen ve en güzel yerler arasındadır.

Anadolu ve Rumeli Hisarları

Anadolu ve Rumeli Hisarları

Yine İstanbul’un en güzel yerleri arasında Anadoluhisarı Rumelihisarı unutulmamalı, Çırağan Sarayı mutlaka ziyaret edilmelidir.

Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı

Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı

Alışveriş tutkunlarının gözdesi olan Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı da tarihi ve ticaretin yapıldığı yerler arasında. Eminönü Meydanı, kalabalık ve dar sokakları ile Beyoğlu, üst kesim ve ünlülere ev sahipliği yaptığı bebek, Nişantaşı gibi ünlü semtleri ile de oldukça gözde.

Tavsiye İçerik: İstanbul Mangal Alanları (En Güzel 7 Yer)

Yere Batan Sarnıcı ve Gizemi

Yere Batan Sarnıcı ve Gizemi

İstanbul da en güzel yerler listesini adını yazdırmayı başaran Yere Batan Sarnıcı diyebiliriz. İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Suların içerisinde yükselen sütunları ile adeta en gözde mekanlar arasında. Zamanında İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan bu Sarnıç ziyaret açık mekanlardandır.

This article has 1 comments

  1. Pingback: İstanbul Mangal Alanları (En Güzel 7 Yer) | Gidilcek Yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir