Aydın Gezi Rehberi – Gidilecek Yerler

Aydın Gezi Rehberi

Türkiye’nin en güvenli turizm merkezlerinden Aydın, tatil bölgelerine gitmek isteyenlerin geçiş noktasında olmasıyla dikkat çekmektedir.

Tarih sayfalarına “dağlarından yağ, ovalarından bal akar” sözüyle geçen Aydın, verimli topraklarının yanında turizmle ilgili yönden da mühim bir yerdir.

Aydın Gezi Rehberi

Antik dönemin pek çok bilgin, mimar, heykeltıraşının yetiştiği Aydın’a gelenler, kentteki turlarına tarihi Tralleis antik kentini gezerek başlamaktadırlar.

Aydın’dan yola çıkıp deniz keyfini yaşamayı arzulayanlar, meşhur çöp şiş tesislerine gidebilmek için otoyolun dışına çıkarak 30 kilometre ilerideki ortaklar beldesinde kısa bir mola vermektedirler.

Aydın’dan yola çıkarak Kuşadası’nı gezmek isteyenlere Çamlık mevkiindeki Türkiye’nin tek “Buharlı Lokomotif Müzesi’ni” görmeleri önerilmektedir. Müzenin arkasından Kuşadası’na Atatürk Yolu’ndan gidecek tatilciler, 20 kilometre sonrasında Türkiye’de turizmin başladığı Kuşadası’na ulaşabilmektedir.

Kuşadası

Mavi bayraklı Pigale, bayanlar denizi, Güvercin ada, Yavan su ve Aslan burnu plajlarında deniz keyfi yapacak tatilciler, Avrupa’nın en büyük su parkında rafting yapabilir, deniz canlılarıyla yüzebilir, yapay nehirde timsahları izleyebilirler.

Aydın Kuşadası

Kuşadası denizi ve güneşi, çarşısı, kalesi, diskoları, otelleri, su parklarıyla her kesime hitap edebilen tatil yörelerinden biridir. Kuşadası’nın gezilmesi gereken yerlerinden biri de Güzelçamlı Milli Parkı’dır.

İlçeye 30 kilometre mesafedeki bu park hem kumsal hem taşlık hem de ikisi hep birlikte olmak üzere 3 ayrı koydan meydana gelir ve tertemiz deniziyle ziyaretçilerine eşsiz güzelliğini yaşatmaktadır.

Tatilciler, milli park çıkışındaki Zeus Mağarası’nda da sıcak yaz günlerinin en serin dakikalarını yaşayabilmektedirler.

Değirmen Park

Aydın Değirmen Parkı

Kuşadası’na 15 kilometre, Davutlar Beldesine ise 4 kilometre mesafedeki Değirmen Park, Kuşadası’na tatile gelenlerin vazgeçemedikleri tabiat harikası bir yer olarak bilinmektedir.

Altınkum Plajı

Aydın ilinde yer alan Didim ilçesinin Altınkum plajı, görenleri hayrette bırakacak kadar güzeldir.

Aydın Altınkum Plajı

Gün batımının en canlı görülebildiği Altınkum Plajı’ndan başlayarak 53 kilometrelik sahil şeridinde kısa zamanda hepsi kumsal olan fazla sayıda koyu görebilecek tatilciler, günün yorgunluğunu Apollon Tapınağı’nda atabilmektedir.

Apollon, antik dünyanın en büyük 3. tapınağı olmasının beraberinde, dünyanın yedi harikasından birisi bulunan Artemis Tapınağı’nın mimari ikizi olmasıyla da dikkati çekmektedir.

Antik devrin filozoflar kenti Milet, Didim’e 20 kilometre mesafededir. Didim’den tatilini sahil şeridini izleyerek sürdürmek isteyenler, Menderes Nehri’nin bir farklı eseri, Didim’e 30 kilometre uzaklıktaki Bafa Gölü’nde balık yiyebilirler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir