Şirince Gezi Rehberi

Şirince gezi rehberi, Şirince’ye gitmek isteyen ya da bilgi almak isteyenler için birebir içeriktir. Türkiye’nin en gözde tatil ve gezi noktalarından olan Şirince, zeytin ağaçları, inciri, yemyeşil doğası, tarihi evleri ve şarabıyla ünlüdür. Şirince gezi rehberi ile tüm bilgileri sizlere aktaracağız.

Şirince Nerededir?

Şirince nerededir merak ediyorsanız, Şirince Köyü İzmir’in güneyinde ve merkeze 85 km, Selçuk ilçesinin güneydoğusunda ve ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım olarak araba ya da otobüs ile rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Şirince

Şirince Hakkında Bilgiler

İzmir ilimizin Selçuk ilçesine bağlı bu nefes kesici köy, dünyanın birçok yerinden gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. 19 yüzyılın ilk yıllarında 2000’e yakın nüfusu ile bir Rum kasabası olan Şirince, Yunan-Türk Mübadelesi neticesinde Yunanistan’dan gelen yeni misafirlerine ev sahipliği yapmıştır.

Bu döneme kadar şarap üretimi, şeftali, zeytin ve bağcılık işleriyle geçimini sağlayan eski sakinlerinin yerine tütün geçmişi olan yeni sakinlerinin gelmesiyle belli bir döneme kadar farklı bir üretim aşamasına geçilmiştir. Kirkice, Kirkince ve Çirkince gibi çeşitli adlarla anılan Şirince, Cumhuriyetin ilk zamanlarında dönemin valisi Kazım Dirik tarafından şimdiki ismini almıştır.

İlginizi Çekebilir: Göcek Gezi Rehberi – Göcek Nerede? Nasıl Gidilir?

Özellikle Mayalıların hazırlamış olduğu takvime göre 21 Aralık 2012’de kıyametin kopacağı ile ilgili tespitleri ve Şirince’nin de kıyametten etkilenmeyeceği yani dünyadaki güvenli bölgeler arasında gösterilmesiyle oldukça popüler olan Şirince, tanınırlığını oldukça artırmıştır.

Şirince sizi, tarihsel mimari yapısı, yemyeşil doğası, taş döşemeli daracık sokakları, zeytin ile şeftali bahçeleri ve üzüm bağlarıyla hem tarihsel hem de doğal bir gezintiye çıkaracaktır.

Şirince Gezilecek Yerler

Şehrin kalabalığından kaçabileceğiniz, sakin ve huzurlu bir köy olan Şirince’de öncelikle Köy ’ün dar sokaklarını gezerek başlayabilirsiniz.

Şirince Gezilecek Yerler

Şirince köyünün 1 km dışında yer alan Ali Nesin tarafından kurulan Nesin Matematik Köyü’nü ve köyün girişinde bulunan Şirince Taş Mektep, ayrıca Aziz Dimitrios ve Ayososti Kiliselerini ziyaret edebilirsiniz. Doğasıyla insanı büyüleyen Şirince’de üretilen özellikle meyveli şarapları deneyebilirsiniz.

Bunu da okuyabilirsiniz: Kemer Beldibi Mağarası

Şirince Nasıl Gidilir?

Ege Bölgesi’nde nerdeyse kavşak noktasında yer alan Şirince Köyü’ne ulaşım birçok yerden sağlanmaktadır. İzmir’e 85 km, Selçuk ilçesine 10 km, Kuşadası’na 28 km, Efes Antik Tiyatrosu ve Celsus Kütüphanesi’ne 10 km. mesafede yer almaktadır. Şirince Google Harita bölgesinden kontrol edebilirsiniz.

Şirince Nerededir?

İzmir’den karayolu ile ulaşmak için İzmir-Aydın karayolunu takip ederek Selçuk ilçesine oradan da Şirince Köyü’ne ulaşabilirsiniz. İzmir’den tren ve otobüsler vasıtasıyla da Selçuk’a ulaşmak mümkündür. Selçuk ilçesinden her 30 dakika da bir Şirince’ye minibüs seferleri bulunmaktadır.

Gidilcek Yerler olarak sizlere yeni yerler hakkında bilgi veriyoruz. Eğer istediğiniz yer var ise sizler için araştırıp yazabiliriz. Yorumlarda bizlere bundan bahsedebilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir