Göcek Gezi Rehberi – Göcek Nerede? Nasıl Gidilir?

Ege bölgesinde gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi de Göcek’tir. Göcek gezi rehberi yazımızda sizlere Göcek nerede, nasıl gidilir gibi tüm sorularınıza yanıt vereceğiz. Ayrıca videomuzu da izlemeyi unutmayın.

Göcek nerede? Göcek Nereye Bağlı?

Göcek nerede merak ediyorsanız Muğla şehrindedir. Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı, koyları ile ünlü bir tatil beldesidir. Nüfusunun yaklaşık 5000 olduğu tahmin edilmektedir. Göcek, Muğla’ya 100 Kilometre, Fethiye’ye 37 kilometre, Köyceğiz’e 30 kilometre, Dalaman’a 22 kilometre uzaklıktadır.

Göcek’e Nasıl Gidilir? Göcek Ulaşım İmkanları

Göcek, Muğla-Fethiye karayolu üzerinde bulunmaktadır.

İzmirden Göceğe Nasıl Gidilir?

İzmir’den Göceğe nasıl gidilir diyorsanız, Aydın ve Muğla üzerinden gidebilirsiniz.

İstanbuldan Göceğe Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan gelenler Kütahya ve Burdur üzerinden gelecekler.

Ankaradan Göceğe Nasıl Gidilir?

Ankara’dan gelenler Polatlı üzerinden Burdur’dan geçerek ulaşabilir.

Göcek’e gitmek için Fethiye otogarından hareket eden minibüslerden faydalanabilirsiniz.

Uçakla gelecekler için Dalaman Havaalanına 22km uzaklıktadır.

Yat limanları ile meşhur olan Göcek’e denizden ulaşmak isteyebilirsiniz. Göcek’te 4 adet marina bulunmaktadır. Deniz yolu ile Göcek’e gelmeyi düşünenler için Göcek’in bazı merkezlere uzaklığı şöyledir;

 • Fethiye: 10 deniz mili
 • Marmaris: 46 deniz mili
 • Finike: 88 deniz mili
 • Bodrum: 118 deniz mili
 • Antalya: 139 deniz mili
 • Çeşme: 227 deniz mili
 • İstanbul: 490 deniz mili

Göcek Gezilecek Yerler

Göcek gezilecek yerler hakkında birçok koy bulunuyor. Koylar çok güzeldir, bu nedenle koylarıyla ünlüdür. Böyle olunca da mavi yolculuklar ve tekne turları çok yapılıyor. Bölge bu derece hareketli olduğu için buraya üç tane marina yapılmıştır.

Geçmişte Hyparna ve Kamche isimleriyle Karia ve Lykia sınırlarının belirlendiği Göcek, deniz severlerin tercih ettiği huzur bulduğu tatil yerlerinden birisidir. Göcek’teki koylar ve adalarda çok güzeldir. Göcek’i görüp de “1 yıl ortalardan kaybolup buraya yerleşsem” fikrini aklından geçirdiğiniz bu sevimli belde, huzur ve sakinlik dolu bir beldedir.

Bedri Rahmi Koyu

Taşkaya’da bulunan Bedri Rahmi Koyu’nda, 1973 senesinde mavi yolculuğu ilk yapanlardan olan gezmeyi seven Ressam ve Şair’in oradaki bir taşa çizmiş olduğu Balık resmi, sanatçı Azra Erhat’ın çakıl taşları ile yaptığı uçurtma mozaiği hala burada yeni yapılmış gibi durmakta.

Karşısında olan Zeyno koyu kaya mezarlarıyla ünlüdür.

Tarih Şehri Göcek

Tarihsel bir dedikodu olan Kleopatra, Julius Sezar ve Marcus Antonious’un burada kalmış oldukları söylenmekte, bir diğer adının Kleopatra Koyu olduğu söylenen Kapı ve Hamam koylarıysa görülmesi gereken yerlerdendir.

Yürüyüş yaparken görebileceğiniz Antik Lydae harabeleri, en yakın yer olan Kurşunlu, Göcek Körfezi’nin güzelim manzarasını seyretme olanağını sağlıyor.

Lykia ve Roma zamanından kalma harabelerinin bir metre üzerinde yüzmeniz mümkün. Domuz ve Tersane adaları arasında bulunmaktadır. Göcek’te yapabileceğiniz keyifli gezintiler sizleri çok memnun bırakacaktır.

This article has 3 comments

 1. Pingback: Gökçeada Gezi Rehberi – Gökçeada Köyleri | Gidilcek Yerler

 2. Selim Tok Reply

  güzel yazı gerçekten. sayenizde Göcek gezi rehberi artık listemde 🙂

 3. Pingback: Şirince Gezi Rehberi | Gidilcek Yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir