Çanakkale Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale gezi rehberi, insanlık tarihinin yaşamış olduğu en büyük savaşlardan birisi Çanakkale’de yaşanmıştır. İki kıtayı birbirinden ayıran iki şehirden biri de Çanakkale’dir. Bunun zorluğu çok büyüktür. Burada yaşanmış olan savaşlar, Çanakkale’yi Türkiye’nin gururu yapmıştır.

Çanakkale Gezi Rehberi

Muğla ile aynı kaderi paylaşmış Çanakkale, tıpkı Muğla gibi birçok turizm bölgesine sahip olmasına rağmen, kendi adı anıldığı zaman akıllara pek bir şey gelmiyor. Oysa Assos, Küçükkuyu, Troia, Bozcaada, Gelibolu ve Gökçeada Çanakkale sınırları içinde bulunur.

Çanakkale’nin kendine ayırdığı en büyük değer, Çanakkale boğazıdır. Yüz binlerce şehit verilmiştir, Çanakkale’deki savaşlarda. Avrupa ile Asya’yı birbirinden bu boğaz ayırır. Çanakkale boğazının, her yeri hem çok güzel hem de ülkenin bağımsızlığının kazanıldığı yer olduğundan çok özeldir. Dardanos semtindeki, Hasan Mevsuf Bataryası ile Kilitbahir’deki Mecidiye ve Namazgah tabyaları 1915 senesinin ruhunu yaşatmaktadır.

Çok daha eski yıllarda savunma amacıyla yapılmış olan, Osmanlı kaleleri Kumkale Nara ve Kilitbahir ile şehrin kalbinde bulunan 1897 yılında yapılmış olan, Saat Kulesi hala ayaktadır.

Aleksandria Troas kalıntıları Çanakkale’nin görülmesi gereken yerinden bazılarıdır. Şehir, büyük İskender’in komutanı olan Antigonos tarafından Antigonia adıyla kurulmuştur. Daha sonra Antigonos’un rakibi olan Lysimakhos isimli komutan tarafından son ismi verilmiştir. Eski çağlarda boğazın iki yakasına kurulmuş olan kente Hellespontos ve Dardanel adı verilmiştir.

Fatih Camii

Fatih Camii, 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından, Çanakkale’nin merkezinde bulunan Çimenlik Kale’sinin içine yaptırılmıştır.

Çanakkale ve Kaleler

Çanakkale ve Kaleleri

Çanakkale’de eski bir tarihe sahip olmasından dolayı pek çok kale vardır, ama bunların bazısı sadece yıkıntı durumundadır. Çimenlik Kalesi, Nara Kalesi, Bozcaada Kalesi, Bigalı Kalesi, Kilitbahir Kalesi, Seddülbahir Kalesi, Gelibolu Kalesi, Babakale, Atikhisar bunlardan bazılarıdır.

Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale saat kulesi, 1897 yılında, kent merkezine inşa edilmiştir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi birinci salonundaki etnografik eserler, özgün Çanakkale seramikleri ile Hellenistik ve Roma dönemlerinde yapılmış taş eserler sergilenmektedir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Troia Tarihi Milli Parkı

Milli parka gitmek için Çanakkale-İzmir ve Bursa-Balıkesir istikametinden ulaşım sağlanmaktadır. Troia Çanakkale-İzmir yolunun 28. kilometre ‘sinin 5 kilometre içerisindedir. Milli park alanının içerisinde konaklama imkânı yoktur isteyenlerin Çanakkale’nin Ezine ilçesinde konaklamaları mümkündür.

Troia Tarihi Milli Parkı

Çanakkale Şehitler Anıtı

Çanakkale Şehitler Anıtı

Hisarlık Burnu’nun ucundaki bu anıt, şehitlerimizin anısına yapılmıştır. Hepsi ve daha fazlası için sitemizi ve Youtube kanalımızı takip etmeyi unutmayın.

This article has 3 comments

  1. Pingback: Gebze Gezilecek Yerler | Gidilcek Yerler

  2. Halil Bulut Reply

    Çanakkale gezilecek yerler az gibi görünse de tarihi ve maneviyatı gezerken hissedince çok daha iyi anlıyorsunuz. mutlaka tarihinizi seviyorsanız gitmenizi tavsiye ederim

  3. Pingback: İstanbul Mangal Alanları (En Güzel 7 Yer) | Gidilcek Yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir