Kemer Beldibi Mağarası

Antalya’nın cennet köşelerinden Kemer Beldibi Mağarası, Kemer’de bulunan tarihi, kumu ve denizi ile hem doğa hem de kültür gezisi imkânı sunan Beldibi Mağarası ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Beldibi Mağarası nerede, hangi döneme ait, hakkında kısa bilgiler, Beldibi Mağarası’na nasıl gidilir, Beldibi Mağarası’nın tarihi, giriş ücreti ne kadardır? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Beldibi Mağarası Nerede?

Kemer Beldibi Mağarası

Antalya ile Kemer sahil yolunun yaklaşık 40.km’sinde bulunan Çamdağ Tüneli’nin yanında bulunan Beldibi Mağarası, ayrıca Obaköy mevkiinde, Antalya ilinin 30 km güneybatısında, Kemer’in ise 19 km kuzeyinde yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Antalya Kemer Gece Hayatı

Beldibi Mağarası Hakkında Bilgiler

Beldibi Mağarası Hakkında Bilgiler

Antalya’nın en önemli tarih öncesi dönemlerin izlerini taşıyan bir yer olan Beldibi Mağarası, yapılan arkeolojik tespitler neticesinde paleolitik, neolitik ve metolitik dönemlere ait izler bulunmuştur. Deniz seviyesinden yaklaşık 100 metre yüksekte bulunan Beldibi Mağarası tam bir kaya altı sığınağı durumundadır. Beldibi Mağarası içerisinde barındırdığı tarihsel süreç dolayısıyla, Antalya bölgesinin en önemli ikinci tarih öncesinden kalma merkezi sayılmaktadır.

Birçok doğal tahribatlarla büyük ölçüde zarar gördüğünden içerisinde barındırdığı birçok dolgu tabakasını da kaybetmiş olan Beldibi Mağarası, her yıl oldukça yoğun bir şekilde yerli ve yabancı birçok ziyaretçisini ücretsiz olarak ağırlayan çok değerli bir arkeolojik SİT alanı konumundadır.

Antalya Tatil Köyleri

Kemer Beldibi Mağarası
Kemer Beldibi Mağarası

Mağara duvarlarında bulunan insan, tanrıça, dağ keçisi, geyik gibi döneminin dini ve kültürel yapısını şematik bir şekilde yansıtan mağara, ayrıca coğrafi konumu itibari ile mavinin ve yeşilin tüm tonlarının en güzel örneklerinin yer aldığı Beldibi Mağarası ve çevresi, Kemer veya Antalya gezinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Beldibi Mağarası Nasıl Gidilir?

Beldibi Mağarası, Antalya-Kemer arasında yer almaktadır. Karayolu ile İstanbul’dan gelecekler için; Beldibi yaklaşık 715 km mesafede yer almaktadır.

İstanbul, Gebze, Kütahya, Afyon, Burdur, Antalya, Kemer güzergahını takip edebilir buradan da Beldibi ilçesine ulaşabilirsiniz.

Beldibi Mağarası Nasıl Gidilir?

Karayolu ile Ankara’dan gelecekler için; Beldibi yaklaşık 510 km mesafede yer almaktadır. Ankara’dan Polatlı, Akşehir, Isparta, Antalya, Kemer ve buradan da Beldibi ilçesine ulaşabilirsiniz.

Otobüs veya Havayolunu kullanarak bu bölgeye ulaşmak isteyenler için ise Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden Antalya Otogarı veya Antalya Havalimanı’na ulaşabilir buradan da Kemer ve Beldibi ilçesine geçiş yapabilirsiniz.

This article has 1 comments

  1. Pingback: Şirince Gezi Rehberi | Gidilcek Yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir